Czy doskonałość istnieje?

Czy doskonałość istnieje?

#bizneszpasją to już siódme spotkanie ludzi aktywnych. Ludzi, którzy są ciekawi innych ludzi. Zanurzymy się w temacie doskonałości.

Czym jest perfekcyjność? Według badań prof. Reiss’a 2% ludzi ma skrajnie wysoką potrzebę porządku co może przejawiać się między innymi dążeniem do perfekcyjności. Planują i organizują w codziennym życiu, w pracy, w sprzątaniu, w odpoczywaniu. Co zyskują? potrzebę spokoju i ładu. Czują się komfortowo we względnie stałych sytuacjach, uwielbiają rytuały bo one przynoszą im jeszcze więcej ładu i spokoju.

Po drugiej stronie są „elastycznymi”. Nie przepadają za zasadami i planami. Zmieniają zdanie i zdarza się, że zapominają o tym powiedzieć osobie z którą się umówili. Widzą całość przegapiając szczegóły. Co jest ich typową cechą? spontaniczność i kierowanie się intuicją. Są wrogami planowania i unikają ostatecznych decyzji, niezorganizowanie to ich codzienność.

Kto z nich czuje się jak ryba w wodzie, gdy ma zadanie do wykonania po raz pierwszy? Kto odważy się je wziąć? Kto kreatywnie podejdzie do tematu? Kto przygotuje na czas zadania cząstkowe? Kto będzie się spóźniał ze swoimi pracami?

Każdy z nas lubi pracować  z ludźmi o podobnych wartościach i potrzebach więc, gdy w grę wchodzi rzecz nowa do której potrzeba kreacji i odważania się jaką grupą ludzi się otaczasz? Co jesteś w stanie zmienić lub odpuścić? Komu powierzasz pilnowanie terminów? zdajesz się na los czy działasz świadomie?

poznaj Michała i Martę:

(KLIK) Gdzie jest kreatywność na mapie ludzkich potrzeb?  lub odczytaj kod QR

Potrzeby mocy czy moc potrzeb?

Potrzeby mocy czy moc potrzeb?

 

Marta i jej życie w kolejnej odsłonie. Chcesz poznać? Ważne dla niej teraz potrzeby, dylematy i decyzje -> (klik)  Czy potrzeby mają moc?

Czy jest Marcie łatwiej? nikomu z nas to oceniać, ale poczułam, że Marta ma więcej akceptacji dla wszystkiego co do niej przychodzi. Podejmuje więcej świadomych decyzji. Ma więcej odwagi mówienia NIE.

I ty możesz być jak Marta, wiesz o tym prawda?

(cały tekst pochodzi z wydawnictwa Charmsy Biznesu 2022)

Bene znaczy dobrze

Bene znaczy dobrze

Oto ja Marzena Dembicka. Opowiadam o tym co robię, jak działam, o biznesie z pasją i potrzebach, o działaniach społecznych też.

Poznaj mnie z różnych stron w tym niespodziewanym, pomyślnym wydarzeniu – zapraszam na BENESTROFY.

->  (klik) BenestrofyKobiet

 

Mgła

Mgła

Czasem w życiu przestajemy widzieć. Czujemy ograniczenie, może wkradać się poczucie bezsensowności.

Większość z nas lubi mieć ostry obraz. We mgle czujemy rozdygotanie, bo nie wiemy co za nią. Lubimy widzieć i wiedzieć jasno i wyraźnie bo to nas uspokaja. Budujemy tak poczucie wpływu.

A mgła nam to poczucie wpływu zabiera.

Co z tym robisz? Zostawiasz jak jest czy próbujesz ze złością rozgonić?

O co chodzi z tymi potrzebami?

O co chodzi z tymi potrzebami?

W temacie potrzeb ważne jest to, że jako ludzie mamy te same potrzeby.

Jak to takie same?  zapytasz może mocno zdziwiony.

Weźmy na przykład potrzebę CIEKAWOŚCI. KAŻDY CZŁOWIEK JĄ MA! bo każdy z nas potrzebuje zrozumieć, prawda?

Tyle, że możemy mieć ciekawość eksploratora lub intelektualną. A niektórych ludzi mogą nakręcać obie.

Gdy zaspokoisz swoją potrzebę zrozumienia poczujesz zadowolenie a nawet zachwyt. A jak pogrzebiesz głębiej to odkryjesz jeszcze kilka uczuć.

Co się dzieje gdy nie zaspokajasz swojej potrzeby ciekawości? Nuda i pustka.

Jak działa działanie? poznaj 5 kroków

Jak działa działanie? poznaj 5 kroków

Dla części z nas jest mega trudne a dla innych proste. Można się irytować ale można iść według instrukcji:

  1. Najpierw jest DECYZJA wchodzę w to/robię/działam. Pamiętaj, odkładanie i niepodejmowanie decyzji jest też decyzją. To zawoalowane powiedzenie NIE
  2. Podziel zadanie na części. Zobacz co zrobisz sam/sama a o co poprosisz
  3. Wykonaj pierwszy krok, gdy robisz coś nowego to #pozwólsobienasiebie i na błędy, gdy nie zadziała jedno rozwiązanie zastosuj drugi pomysł albo i trzeci, do skutku, a #odwaga niech jest twoim towarzyszem
  4. Dbaj o swoje siły i o terminy a wynik tego w czym działasz nadejdzie. Czasem będzie zgodny z oczekiwaniami a czasem różny. Pamiętaj, oby to jak działasz było zawsze #wstronężycia.
  5. Twoje wewnętrzne potrzeby będą kierować w dobrą stronę, wyostrz słuchanie siebie
Zaproszenie

Zaproszenie

Co czujesz gdy widzisz stolik?

Przywołuje  w pamięci ostatnie spotkanie? Krzesła wokół zapraszają by usiąść?

Krąg otwiera gotowość na to co przychodzi. Do otwarcia się w myślach i słowie. A jeśli jeszcze masz towarzystwo wspierające to lecisz niczym klucz żurawi, płynnie i śmiało.

Opowieść o tym co ważne teraz w życiu uskrzydla i wzrusza też. Daje energię. Poczułeś to kiedyś? Miałaś takie zaproszenie?

Czterech chętnych jedna sprawa

Czterech chętnych jedna sprawa

Czasem jest tak, że łączymy się z innymi we wspólnej sprawie i choć to praca zespołowa to bardzo przypomina mi jedzenie ciastka. Dlaczego?

Bo cóż może być przyjemniejszego niż wspieranie się nawzajem.

Dzielenie się odczuciami.

Smakowanie i czucie, które każdy ma inne.

Wspólna praca jest o zaufaniu, wzajemnym szacunku, radości z doświadczania smaków życia. Że jedno ciastko to za mało mówisz? Może i mało ale spróbuj jak mocno sycące!

Kreatywne pisanie a potrzeby.

Kreatywne pisanie a potrzeby.

„W pisaniu mogę postawić na poznawanie siebie. Mogę poznawać świat wokół. Mogę poddać się impulsowi, zasiąść i stworzyć całość. Mogę krok po kroku zbierać informacje, przeglądać zapiski i w dowolnym tempie tworzyć kolejne zdania.”

Co jeszcze możesz?

  1. pozwolić sobie ćwiczyć ze słowem
  2. doprecyzować co Ci w duszy gra
  3. poprawić komunikację
  4. wykorzystać zmysły, nie tylko wzrok – uruchom dotyk, słuch i węch.

 

Dlaczego ja piszę? Lubię to duże uogólnienie, a w szczegółach to stan kiedy zasiadam przed pustą kartką jest przepełniony ciekawością procesu tworzenia. Pisanie jest niczym wentyl bezpieczeństwa pozwalający puścić emocje. Zaspokajam nim potrzebę dzielenia się. Dzielę się spojrzeniem, czuciem, wrażliwością i wiedzą a czasem nawet wykorzystuję wydarzenia z życia.

A przy okazji kreatywnego pisania mogę stworzyć także kreatywnie swoje miejsce pisania i to już jest mega bonus.

„Symboliczna żyrafa” jest coś takiego?

„Symboliczna żyrafa” jest coś takiego?

Żyrafę zna prawie każdy, ale tylko część z nas wie, że symbolizuje empatyczne podejście do drugiego człowieka. Jest symbolem porozumienia bez przemocy. Czy to komunikacja z sercem na dłoni? Zawsze gdy wyrażasz „ja jestem OK i ty jesteś OK” ją praktykujesz.

Skąd to zaszczytne miejsce akurat żyrafy? Otóż ma proporcjonalnie największe serce w stosunku do masy ciała i właśnie dlatego została wybrana symbolem akceptacji i szacunku.

Na warsztatach i spotkaniach oraz pisaniu wykorzystuję własne afrykańskie zdjęcia. Żyrafa jako królowa komunikacji wiedzie prym, a zupełnie dodatkowym bonusem są jej falbankowe, długie rzęsy, które uwielbiam.

Praca z afrykańskimi zdjęciami pozwala używać metafory, jest więc sporo miejsca na akceptację różnorodności. Mnie dzisiaj, w tym momencie, bliskie jest spojrzenie na żyrafę jako symbolu kogoś kto widzi więcej. A  co u Ciebie?