ZAPROSZENIE Biznes z pasją – Starogard Gdański

ZAPROSZENIE Biznes z pasją – Starogard Gdański

To pierwsze z cyklu spotkań  BIZNES JEST SZTUKĄ.


Spotkania te mają wspierać otwartych i aktywnych ludzi związanych z biznesem.
Zapraszamy:
– ludzi młodych, chcących poznać tajniki prowadzenia biznesu z pasją
– małych i średnich przedsiębiorców
– wszystkich sympatyków biznesu starogardzkiego i okolic
 BIZNES Z PASJĄ, bo:
  • opowiem o motywatorach i potrzebach przedsiębiorcy
  • poznamy „Kobietę na swoim” i jej autorki
  • wymienimy się doświadczeniami
Do zobaczenia we wtorek 22.11.2017 o godz.18 :-)
Biznes z  Pasją, Miejska Biblioteka Publiczna, Starogard Gdański
Spotkanie jest współorganizowane przez Stowarzyszenie POZYTYWNI, w ramach projektu „Pozytywny start”

 

O potrzebach cz2.  Dzielenie się.

O potrzebach cz2. Dzielenie się.

Gromadzisz czy rozdajesz?

Zastanawiałeś się kiedyś jak to jest , że jednym się chce i są „stale w rozjazdach” a inni jakby „marnują czas”. Gdy dotykam średniego biznesu, niezmiennie cieszy mnie gotowość dzielenia się. Dzielić się można doświadczeniem i wiedzą merytoryczną, czasem nawet dzielimy się pieniędzmi i sponsorujemy projekt, który jest nam bliski :-).

Słyszysz?

W biznesie zauważam każdy moment wsłuchania się i  usłyszenia. A Ty ? Skupienie się na jednej sprawie wymaga uważności i chęcią dzielenia się swoim czasem, którego zawsze mało.

Jak to robić, gdy wkoło tyle spraw? hmm, nieliczni potrafią :-)

Zauważyć i zdążyć

W dzieleniu się istotne jest wyczucie czasu. To powinien być właściwy moment, nie za chwilę kiedy załatwię swoje, nie jutro kiedy będę wolniejsza. Teraz, dokładnie w tym momencie, gdy widzę potrzebę, reaguję. Jutro będą kolejne :-)

Hojność

Wysoka wspaniałomyślność to potrzeba kilkunastu procent ludzi. Warto ich spotkać. To Ci na których zawsze możemy liczyć.

O potrzebach cz.1

O potrzebach cz.1

Gdy jest zimno masz potrzebę ogrzania się. Przystępujesz do działania, to warunek konieczny. Możesz założyć dodatkowy sweter. Włączyć ogrzewanie. Możesz zacząć biegać. Rozpalić ognisko.

Ty wybierasz swoją strategię. Strategia zaspokaja potrzebę. Lecz najpierw musi nastąpić kontakt z potrzebą.

Gdy wali Ci się „tysiąc rzeczy na głowę” i czujesz, że tracisz grunt pod nogami, wiesz jaka może być najważniejsza dla Ciebie w takiej sytuacji potrzeba?  Być może będzie to potrzeba odpoczynku. A może potrzebujesz pobyć tylko ze sobą? Uporządkować sprawy? Poczuć się bezpiecznie?

Odpowiedź znasz tylko Ty. Najważniejsze to sobie potrzebę uświadomić. Kolejny krok także do ciebie należy. Znaleźć działanie, które w zgodzie z Tobą zaspokoi potrzebę.

Możliwe jest doświadczanie kilku potrzeb jednocześnie, tu znowu potrzeba Twojej świadomej decyzji, która z nich jest dominująca. Potem jest już tylko prościej: Odkryta potrzeba. Energia do działania. Strategia. Zaspokojenie.

Spotkania rozwojowe. Jak wybierasz?

Spotkania rozwojowe. Jak wybierasz?

Można się pogubić?

To zależy :-). Dla lubiących decydować DUŻY WYBÓR jest daniem wolności, którą sobie cenią. Dla tych, którzy potrzebują prowadzenia i wskazówek JEDNA OFERTA jest wystarczająca.

 

Lepszy jest warsztat niż wykład.

To zależy :-). Warsztat pozwala od razu praktycznie zastosować wiedzę. Wykład daje radość odkrywania i zgłębiania nieznanego. Dla tych którzy mają radość z tworzenia  WARSZTAT, dla rozmyślających WYKŁAD.

 

W grupie siła.

To zależy :-). Dla osób z wysoką autonomią grupa jest zbędna. Wybiorą INDYWIDUALNE SPOTKANIA. Cenią swoją samodzielność. Potrzeba alienacji wygra.  Natomiast radość z pracy w grupie mają otwarci na innych, potrzebujący bliskości. Wybiorą GRUPĘ aby stanowić całość z innymi.

 

Zobowiązanie wypracowane na forum jest mocniejsze.

To zależy :-). Spontaniczni w działaniu  nie są niewolnikami tego co powiedzieli. Jako niezależni zawsze mogą swoje zobowiązanie zignorować. Fakt, że inni byli świadkami deklaracji do niczego ich nie zobowiązuje.

Inaczej jest z grupą ludzi z wysokim poczuciem odpowiedzialności. Lojalnych wobec zasad. Uczciwość nakazuje im ustne zobowiązanie zawsze wykonać.

 

Rozwój umiejętności wybierają częściej niż rozwój osobisty.

To zależy :-). Potrzeby są różne. Różna gotowość. Odwaga spojrzenia – CO DLA MNIE WAŻNE aktualnie – jest istotna.  Warsztaty/spotkania/wykłady mają spełniać oczekiwania

 

Pełno dookoła ofert. Wiele tematów. Różne ceny.

Konferencje. Warsztaty. Grupy. Spotkania indywidualne. Stowarzyszenia. Projekty.

TWÓJ RUCH.

SPOKÓJ – unikać czy szukać?

SPOKÓJ – unikać czy szukać?

Cisza

wkoło Ciebie, wyobrażasz to sobie?

Spotkanie ze swoimi myślami, odczuciami, potrzebami.

Pogoń

Część z nas lubi pędzić, choć wyjaśnia, że to nie wybór. Przymus bo życie pędzi. Gonimy od rana, wstajemy już w zasadzie za późno. Spóźnieni, a na co dokładnie?

Czucie

Zauważamy swoje ciało, gdy coś „szwankuje”. Czekamy lub działamy, aż ból znika i szybko o należnej ciału uwadze zapominamy.

Znowu nogi nas niosą, rozum działa, ręce pracują. Co w tym nadzwyczajnego?

 Stop

Czas odpowiedzi na ważne dla siebie pytania.  Może w miejscu, gdzie świat stoi swoimi prawami?  „Od gór bije pokój i przestrzeń” – Joanna Chmura. Może oddajesz tym samym? Twoje narty,  wspinaczka, wędrówki są okazją do spotkań ze sobą?

Kim jesteś? Jaki jest twój życiowy cel? Jakimi zasadami kierujesz się w życiu?

Intrakomunikacja „najtrudniejsza rozmowa jaką prowadzimy ze sobą” –  Justyna Niebieszczańska. Pogadasz czy pędzisz dalej?

Przemijanie

Przemijanie

Codzienne

Wieczorne podsumowanie. „Jestem zadowolona”. „Zrobiłem sporo”. Masz wrażenie, że efektywnie minął dzień? Czy zawsze chcesz więcej, szybciej, lepiej? To czas i miejsce na akceptację siebie, łagodnie ze sobą rozmawiaj.

 

Coroczne

Jesienią dni coraz krótsze, robi się zimno, a gdy jeszcze zaczyna padać to dla części osób prawdziwy dramat. Z tęsknotą czekają do następnych ciepłych dni. To „tylko” kilka miesięcy letargu. Niektórzy czekają od zimy do zimy, zapaleni narciarze. Kolejne kilometry zjazdów to jest to co się liczy.

 

Wzrastania

Niektórzy dojrzewają, nie starzeją się, dojrzewają. To duża różnica. Każdego dnia mają więcej wyrozumiałości dla siebie. Nie porównują się. Przestają oceniać. Każdego dnia ćwiczą wewnętrzną odwagę autentycznego życia.

 

Życia

Czas mamy ograniczony, to oczywiste dla każdego. W natłoku codziennych spraw nam to umyka. Śmierć bliskiej osoby otrzeźwia. Jest momentem kiedy bilans „co zdążyłam?” z „czego zaniechałam?” zajmuje nam myśli. Zatrzymujemy się.

 

Kiedy i jak ruszasz?

Bardziej uważnie czy jeszcze chaotyczniej.

Zagłuszasz. Odsłaniasz.

Przemijanie oswoić łatwiej, im bliżej siebie jesteś.

W której grupie Ty?

W której grupie Ty?

Szczęśliwcy

Wszystko im „się udaje”.  Bez kłopotów, bez szarości życia. Są postrzegani jako ludzie sukcesu. Każdy pomysł, który pojawi się w głowie, realizują. Wkoło mają sprzymierzeńców. Manna leci z nieba. Dużo wkoło się dzieje a oni „tylko” sprytnie się wśród tych wydarzeń kręcą.

 

Niepozorni

Wkładają sporo wysiłku w życie, z zazdrością patrzą jak Szczęśliwcom wiele spraw realizuje się „bez wysiłku”. Z lęku przed porażką rzadko podejmują decyzje. Potrafią latami trwać w tym co jest, co znają. Bywa, że są niezadowoleni i niespełnieni. Brakuje im wiary w to, że sami za swoje decyzje (lub ich brak) odpowiadają.

 

Maruderzy

Ze Szczęśliwcami i Niepozornymi bardzo im nie po drodze. Upajają się tym, jak im ciężko. Jak wiele rzeczy jest bez sensu. Jak nie warto się męczyć, bo wynik i tak będzie marny. Gdy jest czegoś za dużo jest źle, gdy jest za mało także źle. Każdy powód jest dobry, by ponarzekać. I dać sobie prawo do „nicnierobienia”.

 

Nic nie jest do końca tak oczywiste, jak się przyglądającym wydaje.

Grupy są trzy.

Dzisiaj, jutro, zawsze Ty WYBIERASZ !

3 sposoby działania

3 sposoby działania

Spontanicznie

Co w tej grupie widzisz? Tych, którzy cokolwiek robią, to tak, aby było dobrze. Niespiesznie i niezobowiązująco ale poprawnie. Potrafią zrobić ustalenia, ale co stoi na przeszkodzie, aby ustalenie zmienić? Nic.

Robić dobrze, to zgodnie ze swoim rytmem. Może być elastycznie, trochę minimalnie czyli w zasadzie znośnie na dzisiaj.

 Lepiej

Są i tacy, którzy jeśli się za robotę zabierają zawsze chcą, aby było lepiej niż u innych. Nie ma szans zrobić czegokolwiek pobieżnie i w zasadzie dotrzymują umówionych terminów. Potrafią dobrze się zorganizować, aby mieć gwarancję wyniku lepszego niż inni.

Perfekcyjnie

Tu już nie ma miejsca na swobodę działania. Zawsze jest plan, a często nawet alternatywny planB. W każdym szczególe czuje się ład i porządek. Nie zakłada się zmiany raz zrobionych założeń, a przejrzystość obowiązków i ich harmonogram jest szalenie istotny. Zasady są klarowne a rozliczenie z wykonania prac bezlitosne. Termin wykonania nie podlega żadnej negocjacji.

 

TY, w której grupie jesteś? Co i w jakich sytuacjach u Ciebie przeważa?

Warto mieć świadomość, że zawsze możemy wybrać, z której grupy jest aktualne nasze zadanie. Perfekcjonizm w każdym obszarze życia wydaje się niemożliwym, ale jeśli ktoś tak ma, to zdrowo jest z tej otchłani małostkowości, pedantyczności i skrupulatności próbować się co jakiś czas wynurzać.

Co przywozisz z podróży?

Co przywozisz z podróży?

„wyjazd pozwala się oderwać”, „to jest inne życie-wszystko podane”, „najbardziej lubię ciepło” usłyszałam.

PRAWDA?..

Są jeszcze kraje, gdzie ludzie żyją własnym tempem. Przemierzają piechotą kilometry dróg: do miasta, po wodę, wypasając kozy. Gdzie siedzą pod akacją w kręgu i rozmawiają. Sprzedają zebrane drewno stojąc przy drodze. Czasem kolorowe, podarte szorty i koszulka to cały strój.

Widzę miejsca, gdzie zamiast plastikowej zabawki radością jest zrobiony z drutu samochód oraz stara opona i toczenie jej kilometrami. Atrakcją jest przejeżdżający drogą samochód.

Czuć bliskość z naturą, walkę o przetrwanie i ogromną moc rodziny. Niezmiennie TO zachwyca mnie w Afryce.

 

Lubić, polubić, nie lubić?  Wybieraj

Lubić, polubić, nie lubić? Wybieraj

 

Zachwyt

Możesz obserwować. Śnieg – jak biało, czysto wokół. Drzewa – zaszronione lub zasypane puchem.

Poszukaj nastroju z dzieciństwa, kiedy ożywiony z nosem przylepionym do szyby czekałeś na pierwszy śnieg.

Możesz podziwiać miliony różnych kształtów płatków śniegu.

Nawet grad (zamrożone kule lecące z nieba) jest wart Twojej uwagi.

 

Twoje aktywności

Możesz jeździć na łyżwach,

ulepić bałwana,

zjeżdżać z górki na sankach,

użyć nart biegowych,

zrobić orła.

Możesz …. , no właśnie na co miałbyś ochotę?

 

Obserwacje

Niektórzy mówią , że nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiedni ubiór.

Znam osobę, która ubiera zimą dwie kurtki, ponieważ jest „ciepłolubna”.

 

Dom

Zapalone świece, rozpalony kominek, herbatę z imbirem lub grzaniec.

Ciepły kocyk?

Książka?

Dobry film?

Płyta, którą lubisz?

 

Teraz albo nigdy, latem nie będziesz miał takiej okazji.