To co mam wybrać, jeśli lubię gromadzić? – pada pytanie – Mam kolekcję monet, zbieram poroża i chcę je zawiesić na ścianie. Czy to co robię, kiedykolwiek mi się na coś przyda?
A w których wybranych przez ciebie zawodach istotne jest archiwizowanie? – naprowadzam – które z nich stawiają na oszczędność i gospodarność?
Jako leśnik będę mógł naprawiać to, co się w lesie zniszczy – twarz Michała z radości się rozjaśnia – o wiem! jeszcze będę się starał, aby szanować sprzęty i narzędzia, bo lubię, gdy mi przedmioty długo służą. Gdy będę chodził po lesie, to może różne cuda natury będą mi się trafiać – rozmarzył się i zamilkł.
A jak wykorzystujesz czas? po chwili ciszy ciągnę jego rozważania dalej.
Jako policjant mógłbym dobrze planować dzień, wykorzystać każdy na maksa – przeciąga głos, tak jakby tworzył wizję – Lubię widzieć, jak wiele w ciągu dnia zrobiłem, lubię się zmęczyć fizycznie, a to dobrze, bo praca policjanta jest przecież ważna i ważne jest, aby dużo spraw naprawić, prawda?
I tak sobie dyskutowaliśmy o każdym z 16 motywatorów w kontekście pięciu zawodów, które na wcześniejszych spotkaniach wytypował Michał.
W doradzaniu piękna jest chwila słuchania. W towarzyszeniu istotne są całe godziny.
We wspieraniu całe lata.